Yazı Detayı
16 Kasım 2018 - Cuma 06:48 Bu yazı 438 kez okundu
 
Şalpazarı’nda Belediye Başkanlığını Acaba Kim Göğüsler ?
Hayrettin'in Kaleminden
hayrettin@salpazarigundem.com
 
 

Şalpazarı’nda Belediye Başkanlığını Acaba Kim Göğüsler ?

Şalpazarı nüfus bazında küçük ancak siyasetin en çetin geçtiği ilçelerden birisidir. Belediye başkanı seçim günü yaklaştıkça aday adayları da bir bir belirmeye başladı.

Aday adayları beliriyor ancak Ak Parti ilçe başkanlığına başvuru yağmur gibi. Ancak biz konunun kim başkan olur kısmındayız. Acaba aday olduğu takdirde kimin şansı daha yüksek ? Kendimce çıkarımlarda bulunmak isterim.

İsimleri tek tek zikretmeyeceğim. Hedef “Acaba kim başkanlığı göğüsler ?” sorusuna cevap olduğundan favori isimler üzerinden değerlendirmeler yapalım. Parti parti değerlendirelim.

AK Parti

Sanırım Ak Parti’nin Şalpazarı’nı yönlendiren yüksek mevkileri sanırım 2014 yılındaki yerel seçimde yaptığı hata olan o ismi 2019’da aday göstermeyecektir. Sene 2014’de tepeden inme aday olarak bakılan Fehmi CENGİZ karşısındaki güçlü Adayı MHP’li Refik KURUKIZ karşısında büyük bir farkla seçimi kaybetmişti. Cengiz yine aday adayı, ancak ben şans vermiyorum.

Kemal TÜRKMEN Bey, eğitim seviyesi oldukça yüksek, hitabeti güçlü bir isim. Anekdot anlatmayı seven birisi ancak Şalpazarı’nda halka ne kadar inebilir, istese de başarabilir mi, bilmiyorum. Başarırsa Şalpazarı halkı onun bilinç seviyesinden oldukça yararlanacaktır.

Murat TOPKARA bir dönem önce Ak Parti Şalpazarı ilçe başkanıydı. İlçe başkanlığından ayrılışı oldukça sancılıydı. Sanırım şansını fazlaca zorluyor. Mücadeleci bir kişiliğe sahipmiş. Tebrik ediyorum.

İbrahim KAHRAMAN Bey’den bahsetmeden geçemeyeceğim. Gerek Şalpazarı gerekse de Trabzonlular oldukça güldü Kahraman beye. Soy adı gibi kahramanmış. İnsan Ak Parti Tabzon il binasına gideceğim diye İYİ Parti Trabzon il binasına nasıl girebilir, üstelik belediye başkan adayısınız. Logolardaki renkleri mi benzettiniz acaba Kahraman bey ?

Mehmet MUHCU Bey, Dereköy cephesinin adayı. Bu oldukça belirgin halde. En favori değil ama, aday olursa arkasındaki desteği göz önüne aldığımızda seçimde oldukça zorlayan bir isim olur.

Gelelim Ak Parti’deki en favorimizde. Ahmet Yüksel GÜLAY, Geyikli Beldesi’nin eski belediye başkanı. Aday olduğu taktirde Geyikli ile beraber Şalpazarı’nın yukarı köylerinin oylarını silip süpürüp alabilir. Üzerinde ön yargısı olmayan, halka inebilecek, halkı anlayabilecek, tecrübeli bir isim. Bencee Gülay Bey aday olursa 2019 yerel seçiminde Şalpazarı’nın yeni başkanı olabilir.

MHP

Gel gelelim yaşlıların deyimiyle Gurtçu partiye. Gerçekten de son yerel seçimlerde MHP, güçlü AK Parti iktidarına rağmen Şalpazarı’nda Bozkurt gibi titretiyor. Hala Şalpazarı’nda en çekinilen parti MHP. Ne edip edip seçimi kazanıyorlar, kimse pençelerinden kurtulamıyor. Pençelerinden kurtulsalar, Bozkurtun dişine takılıyorlar. Tabi MHP’nin seçimi kazanmasında Ak Parti’nin yaptığı bir ton hatanın payı var. E bu da bir çeşit savaş değil mi ? MHP kuruyor hilal taktiğini, hoop seçimi alıyor.

MHP’nin adayı kim ? Geçenlerde Bozkurt Refik KURUKIZ Bey bir toplantı yapmış. Bir Kurt gibi sormuş. Demiş ki “Ey ulu otağımın yiğit beyleri. Varsa aranızda belediye başkanı adayı olacak çıksın, ben de yönetimine gireyim. Haa yoksa töre gereğidir, ben adayım, siz de bana diz vurasınız biat edesiniz.” Ancak yapılan toyda beyler ve hatunlar arasından adayım diyen olmamış. Düşünülüyor ki Refik KURUKIZ yerel seçimde tekrar, MHP’nin tek aday adayı ve de adayı.

Ancak halkın kamuoyunda Kurukız’a pek şans verilmiyor. Seçilemez bu kez deniyor. Ancak diğer yandan, ilginç bir şekilde Kurukız’ın hayranları da var, yaptığı işleri çok beğenenler var. Refik Bey’in yaptığı hata 2014 yerel seçim vaatlerinde çıtayı fazla yükseltmesiydi. Teleferik gibi yapamadığı projeleri var. Halk doğal olarak verilen sözün yerine getirilmesini arzu ediyor. Ancak halk şunu da görüyor. Meslek yüksek okulu, belediye hizmet binası, vadi projesi gibi yaptığı güzel yenilikler de var. Şalpazarı’nda en dişli rakip bence Bozkurt Refik Bey.

İYİ Parti

Yaptığımız incelemelere göre, fısıltı gazetelerinden edindiğimiz fısıltılara göre İYİ Parti aday adaylarını sır gibi saklıyor. Kimseye zırnık bilgi vermiyorlar. Haliyle fazla bir değerlendirme yapamayacağım ancak, bence yukarıdaki rakipler İYİ Parti’nin herkesten sonra açıklayacağını düşündüğümüz rakibe dikkat etsinler.

CHP 

CHP İlçe Başkanı Erdoğan KIRAN Bey, ilçe kongresinde AKP – MHP egemenliğine karşı ittifak yapılması gerektiğiyle alakalı bir açıklama yapmıştı. Henüz CHP Şalpazarı’ndan ses seda çıkmıyor. Ancaaak, yüksek ihtimal şudur ki, göstermelik bir aday da çıkartsalar İYİ Parti ile yerel ittifak yüksek bir ihtimal.

Görüşmek üzere değerli okurlarım. Bu ilk yazımdı, umarım devamı da gelecek. Gözünüz kulağınız Şalpazarı Gündem’de ve ben Hayrettin’de olsun. Hayretlik durum değerlendirmeleri yapacağım bol bol.

 
Etiketler: Şalpazarı’nda, Belediye, Başkanlığını, Acaba, Kim, Göğüsler, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı