Yazı Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 20:02 Bu yazı 1071 kez okundu
 
LAHANAYA GIDEN YOLDA DETOKS
Leyla Şen
leyla.yogurtcular@bazarstore.az
 
 

LAHANAYA GIDEN YOLDA DETOKS

Son yılların en meşhur konularından , Detoks hakkında yazacağım bu sayımızda. 

Detoks hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Kimimiz konuya entelektüel bilgi düzeyinde hakimiz, kimimiz bazı uygulamalara katıldık, kimimizde karın kaslarını gösteren fotoğrafların yanındaki yazıları okuyarak göz aşinalığı edindik. 

Latince kökenli Detoxikation kelimesinin kısaltması olan Detoks ; zehir atımı, arınma anlamına gelmektedir. Detoks ( sağlık orucu ) insanlık tarihi boyunca uygulanmaktadır ve Hipokrat’dan bu yana doğal tedavi yöntemi olarak hekimler tarafından tavsiye edilir . Oruç nefsi tutmak, arzulara irade ile hükmetmek anlamına gelir. Sağlık orucu ile kastedilen belli besin maddelerinden uzak durmak veya belli süre hiç yemek yememektir. Dinlerde de olan oruç uygulamasının amacı ; bedeni – zihni ve ruhu dinlendirmektir.

 

Neden Detoksa ihtiyacımız var ?

Modern yaşam olarak bize sunulan ve bizimde bir parçası olduğumuz yaşam şeklinde soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz işlenmiş gıdalar ve stres bünyemizde toksik birikimlerin oluşmasına sebep olmaktadır. Hastalıklardan korunarak dinç ve enerjik olmak , sağlıklı görüntümüzü kaybetmemek için bu toksik birikimleri uzaklaştırmamız gerekiyor. Detoksun en büyük hedefi biriken bu toksinleri vücuttan atmaktır. 

Bilimsel açıdan bakacak olursak; vücudumuzdaki hücrelerin yüzde 98′ i ortalama altı ayda bir tamamen yenilenir. Bu da vücut hücrelerimizin tamamına yakınının öldüğü ve yerine yenilerinin geldiğini gösterir. Yeni hücrelerin üretilmesinde yediklerimiz etkilidir. Batılı filozofların 1800′ lerde dediği gibi ” insan ne yiyorsa, odur ” çünkü sadece bir günde yediğimiz, içtiğimiz ve soluduğumuz hava sayesinde vücudumuzda 24 milyon hücre yenilenmektedir. Her gün doğumunda bir seçim şansımız vardır: Arzularımızın ibresini sağlıklı beslenme yönüne çevirerek kendimiz için doğru olanı seçebiliriz. Bu tamamen elimizde ve irademizde olan bir durumdur. Doğru olanı seçtiğimizde hergün vücudumuzda olan yenilenmeye destek vermiş olacağız. İnsan vücudu, toksinleri - zehirli maddeleri - sadece soluduğu havadan, yiyip içtiklerinden almıyor, vücudumuzun ürettiği atık maddeler de bir süre sonra zehir etkisi göstermeye başlıyor. Bu zehirli maddeler bilim dünyasında ” serbest redikaller ” olarak adlandırılmaktadır. Vücudu bu serbest redikallerden uygulayacağımız detoks kürleri ile arındırabiliriz. Böylece, vücut sıvılarındaki, özellikle de kandaki asitleşmeyi önleyerek asit-baz dengesini koruyabiliriz. Kanın asitleşmesi, beyin hücrelerimize ve tüm organlarımıza zarar vermektedir. Alkalik vücut sıvısı ve kandaki oksijen, aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sisteminin temelidir.

Detoks, genellikle kıştan yaza ve yazdan kışa girerken yapılan bir uygulama olmakla birlikte her mevsimde uygulanabilir

Normal yaşamımızda dişlerimizi fırçalarız, bedenimizi yıkarız, saçlarımızı yıkarız. Böylece hem temiz görünür hem güzel kokarız hem de kendimizi iyi hissederiz. Aynı şekilde detoks yaparak iç kısmımızıda temizleyebiliriz. Bu bilince sahip olduğumuzda irade koyarak doğru olanı hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz.

 
Etiketler: LAHANAYA, GIDEN, YOLDA, DETOKS,
Yorumlar
Haber Yazılımı