Yazı Detayı
23 Aralık 2018 - Pazar 21:15 Bu yazı 1879 kez okundu
 
Bekleyelim görelim. Bir Adım gelene bir Adım gideriz
Ağasar 'dan Bir Kalem
Apasardan@@
 
 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ibb Adayı Ekrem İmamoğlu

 

Partisini seversiniz, sevmezsiniz. Bunun bir önemi yok. Yerel seçimlerde partiye değil isme oy verirsiniz aslında. Sandığa gitmeden önce A Partisi'nin çıkardığı adayın öz geçmişini, hayatını, daha önce nerde ne yaptığını öğrenmek gerekiyor.

Benim için en büyük artısı -daha önce de takip ettiğim bir başkandı- konuşmaları, düşünceleri kendi düşüncelerimle uyuşuyor. Ve Trabzonlu.

Hatta fanatik Trabzonsporlu.

Benim milliyetçilik anlayışım özelden genele doğru Aslında hepimiz için öyle. Aile, arkadaş, köylü komşu, bölge, ülke... şeklinde genişleyerek devam eder.

Geçenlerde bir röportajını okudum Sn. Imamoğlu'nun. Gerçekten benimsediğim, yerinde bulduğum düşüncesi ona karşı olan sempatimi artırmaya yetti. O düşünce şu: "...İlçe başkanlığımın ilk ayları ramazan ayıydı. Sokak iftarı düşüncesi var. Dedim ki, maksat ihtiyacı olan insanlara sofra kurmaksa, bunu sokakta yapmak benim ahlakıma ters... Yemeği olmayan insanın evine yemek götürelim, o sofrayı paylaşalım."

 

Sosyal medyada takip ediyorum. Trabzonspor ve Trabzon haberlerini yayınlamak için kurulmuş sayfaların yüzde doksanı Istanbul' a Trabzonlu aday şeklinde başlık atmış. Yorumlara bakayım dedim. Nerdeyse çoğu Trabzonspor'a siyaset karıştırmayın gibi, teröristlerle yan yana duranlara oy vermem gibi saçmalıklarla dolu düşünceler gördüm. Neyin ne olduğunu bu ülke insanlarının yüzde 98'i biliyor ama görmek istemiyor. Görmüyor.

Herkes düşünmekte özgür.

Halbuki Trabzonspor'a siyaset karıştıran da yok bu konuda. Sadece hemşehrimizin, renktaşımızın İstanbul gibi metropol şehre başkanlığa aday görülmesi hepimize gurur vermesi gerekirdi.

Birkaç yorumda da Makarios heykelini yanlış boyutta algılayan insanlar var. Röportajında başkan açıklıyor:

"O bir Makarios heykeli değil, görmek istedikleri yeri görüyorlar. Anlatayım: İki yıl Kıbrıs’ta yaşadım. Rauf Denktaş’ı görmüş, seven biriyim. Rahmetli Denktaş’ın İstanbul’daki evi Beylikdüzü’nde, tam Yaşam Vadisi’nin üstündeki sitede. Sevgili eşi geldiğinde burada kalıyor. Biz bir Rauf Denktaş anıtı yapmak istedik. Kıbrıs’ta Rauf Denktaş Vakfı, eşi, çocukları var. Sanatçımızla buluşturduk. Sanatçı tasarladı, aile beğendi. Benim bir dahlim yok. Kıbrıs mücadelesi anlatılıyor. Erbakan ve Ecevit var, koca bir Rauf Denktaş heykeli var. Türk askeri var. Bir tarafta da en önemli gerekçesi 1960 anlaşmasının resmi var. O resimde de bu anlaşmayı yapan taraflar; Dr. Fazıl küçük kararlılıkla sözleşmeyi imzalıyor, tedirgin bir Makarios görünüyor. Bu bir sanat eseridir, aileye üç farklı tasarım gönderdik, bunu seçtiler, yani onay veren Denktaş’ın ailesidir. Bu bir Makarios heykeli değildir. Yaklaşık 70-80 metrekarelik anıtın, 50 santimlik görselini tartışıyoruz maalesef."

 

Sonuç olarak her zaman düşündüğüm gibi,

Eğer bizden biri o makama layık görülüyorsa onu destekleyelim. Ya da en azından destekliyor gibi görüşelim ele güne karşı...

Sandık başına gittiğinde kime oy verdiğimizi Allah'tan başka gören yok.

 

Şu parti ön yargısını aşalım.

Ak Parti, Mhp, Chp, Iyi Parti vb partiler içinde hemşehrilerimizden birileri varsa gözümüz kapalı destek verelim.

Istanbul için Ekrem Başkan'ı,

Üsküdar için Hilmi Başkan'ı

Kartal için Chp'den aday gösterilmesi halinde Harun Özdemir'i,

Kartal için Ak Parti'den aday gösterilmesi halinde Onur Incehasan'ı desteklerken

ıdeolojik yapımızı, siyasi görüşümüzü bir kenara bırakalım. Bizim içimizdeki değerlerin iyi makamlara gelmelerinin bize ne zararı olabilir ki?

 

 

Şal-Fed bu konuda ne yapacak, Sn. EKREM İMAMOĞLU Başkan için hâlâ bir destek paylaşımı yapılmadı.

 

Geçen dönem Üsküdar'da Hilmi Türkmen aday adayı olduğu süreçten itibaren mükemmel şekilde destek oldu. Hatta Üsküdar'da afiş astıklarını da hatırlıyorum.

Ama yine geçen dönem Mhp'den Kartal için aday adayı olan Erhan Kekeç için bu kadar destek verilmiş miydi? Erhan Kekeç de Şalpazarılı.

Şalpazarı halkı içinde bunun farkında olanları gördüm birkaç gün önce yine sosyal medya yorumlarında.

 

Birbirine çok benzeyen yorumlar arasından sadece iki yorumu harfiyen vereyim;

 

1. "Bence federasyon nasıl Hilmi başkanın arkasında duruyorsa bunu açıkça söylüyorsa büyük şehirlerde Ekrem İmamoğlunu desteklediğini açıklamalı."

2. "Şimdi heralde Trabzon dernek federasyonlar il ilçe köy dernekleri hemserimizin yanında yer aldıklarına dair birer ikişer hatta üçer beşer pankart yaptırıp İstanbul'un en güzel köşe başlarında dernek kapılarına Ekrem İmamoğlu nun pankartını aşar he ne dersiniz."

 

Bu ikinci yoruma Şalfed yönetiminde olan X kişisinin verdiği cevap;

"Bekleyelim görelim. Bir Adım gelene bir Adım gideriz. ÖNCE can Sonra Canan. ÖNCELİĞİMİZ ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI AV HİLMİ TÜRKMEN."

2. Yorumun sahibi de çok iyi bir şekilde cevap vererek diyalogu kapatmış: "X kişisi, adam Üsküdar'a aday degil, büyükşehire aday." Bundan daha iyi bir cevap verilemezdi.

 

 

Yoksa, X kişisi dediğimiz Şalfed Yönetiminde olan birey önceliğimiz Hilmi Türkmen derken "O ne derse o olur mu demek istedi? Bilinmiyor...

 

Zaman ilerledikçe anlayacağız.

 

AĞASAR'dan Bir KALEM

 
Etiketler: Bekleyelim, görelim., Bir, Adım, gelene, bir, Adım, gideriz,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı