Yazı Detayı
13 Aralık 2018 - Perşembe 15:38 Bu yazı 3005 kez okundu
 
Ayrılık ŞALFED'den mi Yoksa Prangadan mı?
Hayrettin'in Kaleminden
hayrettin@salpazarigundem.com
 
 

 

 

 

 

Başlığımız ilginç oldu. Tıpkı ŞALFED'in de ilginç bir hal aldığı gibi. Bu başlık ile düzgün bir denklem kurup çözüme kavuşamayabiliriz. 

Tıpkı ŞALFED denkleminin de bozulduğu gibi.

Ya şöyle gidersek olur mu? ŞALFED, yönetim grubunun egemenliği altında birlik ruhunu kaybetmiş, Şalpazarı dernekleri için bir pranga haline gelmiştir. 

 

Peki ŞALFED birlik ruhunu neden kaybetti?

 

Her kurum belirli bir amaç üzere oluşturulur. Şalpazarı Dernekler Federasyonu da ilçe köyleri ve ilçe yararı için oluşturulan çeşitli Şalpazarı derneklerini tek çatı altında toplayıp aralarındaki iletişimi artırmak, çeşitli etkinlikler ile Şalpazarılılar arasındaki birliği kuvvetlendirmek amacı ile kuruldu. Ancak bağımsız bir şekilde hareket etmesi gereken bu kuruluş siyasi etkinlikler için adam toplama kampına dönüştü. Şalpazarılılar için çeşitli etkinlikler peşinde koşması gereken yönetim sanki siyasi partinin görevlileriymiş gibi hareket edip siyasilerin peşinde koşar oldu. Hatta başkanınınmemur olmasına rağmen hem kendisi siyasi propaganda yapar oldu hem de ŞALFED'i siyasi propagandanın malzemesi yapar oldu. Böylece federasyon kendi amacından saparak parti şubesine dönüştü. Bunun sonucu olarak da ne Şalpazarılılar ile ne de Şalpazarı dernekleri ile yeterince ilgilenmez, ilçe için etkinliklerde bulunamaz hatta Ağasar Araştırma Dergisini dahi çıkaramaz oldu.

Hal böyle olunca federasyon ruhunu kaybetti. Şalpazarılılar, ŞALFED'e bağlı dernekler bu durumdan yıllardır rahatsız. Ancak birlik bozulmasın diye yıllarca susuldu. Federasyonun işlevsiz hale gelmesi, sorunların yumak haline gelmesi ve bu kağıt üzerinde kalan birliği bozmamak için derneklerin suskun kalması federasyonu derneklere ve Şalpazarı insanına vurulan pranga haline getirdi. Maalesef ki bunu ne federasyon başkanı ne de yönetimi göremedi. Gördüler ise de oralı olmadılar.

 

Çuval Patladı

 

Yıllar yılı sıkışıp duran çuval bir yerden patlayacaktı. Ses Samandıra'dan geldi. ŞALFED bunalımı Ağasar Şalpazarılılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin Genel Kurulu yapılan olağan genel kurul sonrası yönetime ŞALFED'den ayrılma yetkisi verdi. Burada Ağasar Şalpazarılılar Derneği'ne suç yüklemek namümkün. Burada ayrılık isteğinin neden icap ettiğini öğrenmek gerekiyor.

Birliğin bozulmaması için de elden gelen herşey yapılmalı.

Ancak gönüllerde birlik yoksa kağıt üzerindeki birlik kayda değer değil. 

Ayrıca birlik bu hale geldiyse ŞALFED yönetimine de sorular sorulmalı. Belki de ŞALFED artık bu yönetimi kaldıramıyor. Artık yeni yüzler gerekiyor olabilir.

 

Bu durumda Ağasar Şalpazarılılar Derneğinin alacağı ayrılık kararı ŞALFED'den değil de prangadan olacaktır. O halde biraz sabır etmek, seçimi beklemek gerekiyor.

 
Etiketler: Ayrılık, ŞALFED'den, mi, Yoksa, Prangadan, mı?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı