google-site-verification=wgtbr02JT7dYyZ1IBRDtqtQdIxvWvgm3_rEV0b7tYNc
Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 15:31 Bu haber 2777 kez okundu
 
Yılın Kalfası Çarşıbaşılı Ayşe Saka
TRABZON Haberi
Yılın Kalfası Çarşıbaşılı Ayşe Saka

TRABZON ESNAFININ GURUR GÜNÜ: ÇARŞIBAŞI’NDA KEŞAN DOKUMACILIĞI YAPAN AYŞE SAKA TÜRKİYE’DE YILIN KALFASI SEÇİLDİ


Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde tahta tezgahlarda geleneksel keşan dokumacılığı yapan Ayşe Saka, Türkiye’de Yılın Kalfası seçilerek Trabzon esnaf ve sanatkârını bir kez daha gururlandırdı.

Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Metin Kara ile TESOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Çarşıbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Egemen Turan Kaynar, Ayşe Saka’yı işyerinde ziyaret ederek başarısı nedeniyle kutladı.

ÖDÜLÜNÜ KIRŞEHİR’DE ALACAK

TESOB Başkanı Metin Kara, çok eski çağlardan bu yana ticaret merkezi konumunda bulunan Trabzon’un güçlü bir Ahilik geleneğine bağlı esnaf kenti olduğunu vurgulayarak, “Hatırlanacağı üzere 2016 yılında terzi Emine Coşkuner, 2017 yılında da kayık ustası Ali Saraç büyüklerimiz Türkiye’de Yılın Ahisi seçilmişler ve Kırşehir’de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım’ın elinden ödüllerini almışlardı. 2019 yılında da Trabzon’da komisyonumuz tarafından Yılın Kalfası olarak belirlenen Çarşıbaşı ilçemizden keşan dokumacısı Ayşe Saka kardeşimiz, Bakanlıktaki komisyonun yaptığı değerlendirme sonucunda Türkiye’de 2019 Yılının Kalfası seçilmiştir. Ayşe Saka, 21 Eylül’de Kırşehir’de yapılacak olan Ahilik haftası törenlerinde devlet büyüklerimizin elinden ödülünü alacaktır” dedi.

KARA: “KADINLARIN ÖNEMLİ ROLÜ VURGULANDI”

TESOB Başkanı Metin Kara, son 4 yılda Trabzon esnafından iki kez Türkiye’de Yılın Ahisi bir kez de Türkiye’de Yılın Kalfasının seçildiğini vurgulayarak, “Bu gurur tüm kentimize, tüm esnaf ve sanatkârlarımıza aittir. Özellikle vurgulamak istediğim nokta da bu üç kişi arasından ikisinin kadın olmasıdır. Bu durum Trabzon’da kadınların gerek çalışma hayatı gerek ekonomik yapı içinde oynadığı önemli rolü göstermesi açısından da önemlidir” diye konuştu.

KAYNAR: KEŞAN DOKUMACILIĞI ZOR DURUMDA 

Çarşıbaşı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Turan Kaynar da, Ayşe Saka’nın büyük bir başarıya imza atarak Türkiye’de Yılın Kalfası seçilmesi nedeniyle ilçe esnaf ve sanatkârları olarak büyük gurur yaşadıklarını belirterek, “Çarşıbaşı ilçesini ve keşan dokumalarını tüm dünyaya duyurduğu için üyemiz Ayşe Saka’yı kutluyoruz. Odamızın, ilçemizin ve ilimizin gururu olmuştur. Yüzyıllardır ilçemizde dokunan keşanın hem tanıtımı hem de gelecek nesillere aktarılması açısından bu başarıyı önemli görüyoruz. Ayşe Saka kardeşimizi ve ona her çalışmasında destek olan aynı zamanda ustası eşi Halil Saka’yı ve bu başarı hikayesinin yazılmasında emeği geçen odamız sekreteri Gül Berber hanımı kutluyoruz.” dedi.

Keşan dokumalarına ilçedeki yetkililerin yeterince önem vermediğinin de altını çizen Kaynar, “Keşanla ilgili ilçemizde bir vurdumduymazlık var. Trabzonspor’un keşanlı forması ve Ayşe Hanımın bu başarısı keşan dokumaları için önemli bir adımdır. Ancak ilçedeki yetkililer olarak bu sanata yeterince sahip çıkamadık. Keşan dokumacılığı şu anda maalesef ayaklar altında. Bir düzen yok. Sistem yok. Bir türlü kooperatifleşemedik. Çoğu keşan üreticisi maddi sıkıntılar yaşıyor. Bu konuda bir an önce ciddi adımlar atılması gerekiyor.” diye konuştu.

AYŞE SAKA: “KÜÇÜK KIZIMI DA KEŞAN DOKUMACISI YAPACAĞIM”

Türkiye’de 2019 Yılının Kalfası olarak seçilen Çarşıbaşı ilçesinden keşan dokumacısı Ayşe Saka, genç yaşlarında keşan dokumacılığıyla ilgilenmeye başladığını söyledi. 42 yaşındaki Ayşe Saka, keşan dokuma ustası olan Halil Saka ile evlendikten sonra da mesleğini ilerlettiğini vurguladı. Kayınpederinin Kavaklı Köyündeki dokuma atölyesinde eşiyle beraber çalışmaya başladığını ifade eden 2 çocuk annesi Ayşe Saka, 2011 yılında Kalfalık Belgesi sahibi olduğunu belirterek, 'Şimdi eşimle birlikte işletmesini üstlendiğimiz bir mağazamız var. Burada hem tezgâhta keşan dokuyor, hem keşan kumaşından yapılan çanta, elbise, saç bandı gibi ürünlerin etrafına nakış işliyorum. Satışlarda da eşime yardımcı oluyorum” dedi.

Çarşıbaşı Keşanının Coğrafi İşaret almış bir ürün olduğunu vurgulayan Ayşe Saka, “Eşimle birlikte dedelerimizden kalan keşan dokumacılığını gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Küçük kızımı da elimden geldiğince yetiştirmeye çalışıyorum. Bu özel kumaşın geleceğe taşınması için ailece çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

Kara ve Kaynar’a Çarşıbaşı Esnaf Odası yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti.

 

Kaynak: (Ş.G) - Şalpazarı Gündem Editör:
Etiketler: Yılın, Kalfası, Çarşıbaşılı, Ayşe, Saka,
Yorumlar
Haber Yazılımı