google-site-verification=wgtbr02JT7dYyZ1IBRDtqtQdIxvWvgm3_rEV0b7tYNc
Haber Detayı
08 Ocak 2019 - Salı 21:52 Bu haber 2972 kez okundu
 
Turan Uzun 'un Kaleminden' 'Bir Derneğin Başarı Hikayesi' '
ŞALPAZARI Haberi
Turan Uzun 'un Kaleminden' 'Bir Derneğin Başarı Hikayesi' '

Öyle derneklerimiz var ki yaptığı çalışmalar ve sosyal projeleri parmak ısırtan cinstendir. Başarılı olan bu derneklere baktığınızda disiplin, özverili yönetim kurulu, kadın-gençlik kolları ve üyelerinin özverili çalışmaları yatmaktadır. 

Elbette her derneğin kendi tüzüğü, faaliyet alanı, ne amaçla kurulduğu bellidir. 

Sivil Toplum Kuruluşları olan Dernekler; anayasaları olan tüzüklerinin el verdiği ölçüde, kendi sınırları içinde hizmet etmeye çaba gösterirler. Bu amacın yerine getirilme süresi içinde, ilk hedefleri kendilerini sağlam bir temele oturtmaları zaruretidir, yani kurumsallaşmaları gerekir. Bunun yolu da kendilerine ait bir mekân edinmekten geçer. İlk zamanlar bu kiralık bir yer olarak ön plana çıkar. Bu meyanda İstanbul gibi büyük bir metropolde birçok Agasar Derneği mevcuttur. Bu Dernekler içerisinde kendilerine ait mekânı olanlar:

1- Gebze Trabzon İli Şalpazarı Kabasakal Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 

2- Trabzon İli Şalpazarı İlçesi Doğancı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği” 

3- Trabzon İli Şalpazarı İlçesi Fidanbaşı Köyü Kültür, Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği 4- Trabzon İli Ağasarlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. 

 

Bunlardan birisi olan “Trabzon İli Ağasarlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” kadın kollarının düzenlediği “Devam etmekte olan dernek binasının inşaatına katkı sağlama” kermesi; 05.01.2019 günü saat 14,00-17,00 arası İstanbul İli Tuzla İlçesi şifa AVM Düğün Salonunda yoğun katılım sağlanarak yapılmıştır. Kermes amacına ulaşarak faydalı olmuştur. Unutmayalım ki bayanların olduğu yerde her zaman başarı ve bereket olur. 

“Trabzon İli Ağasarlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” 21.09.1994 tarihinde Tuzla Şifa Mahallesi Şeker Pınar Caddesi No.102 Tuzla-İSTANBUL adresinde kurulmuştur. Derneğin Kurucu Başkanlığını Durmuş Bayraktar(1994-1996)yapmıştır.

1.ve 2.dönem Başkanı Mahmut Komut (1996-2000), 

3.dönem Başkanı Ahmet Demirci(16.01.2000-15.10.2000), 

4-5-6-7-8-9.dönem Başkanı Mahmut Komut(2000-2010), 

10-11.dönem Başkanı Birol Karaoğlan(2010-2013), 

12.dönem başkanı Temel Erata(2013-2016) ve 13.Dönem Başkanı Mahmut Komut (2016-2019) olarak görev yapmışlardır.

Dernek 25 yıldır faaliyetlerini sürdürmektedir. 

 

Dernek 05.01.2016 yılında Evliya Çelebi Mahallesi Nurperi Sokak No.3 Tuzla/İstanbul adresinde 2 katlı prafabrik donatılı her şeyi kendisine ait olan bir şube açmıştır. Bu şube açılırken boş durmayan dernek, bir yandan da Şifa mahallesinde üyeleri arasındaki özverili çalışma neticesinde, 200 m2.lik bir arsa satın almıştır.

Prafabrik donatılı şubenin 19.06.2016 tarihinde ramazanda iftar programı ile açılışı yapılmıştır.

Burada dernek; Cenaze ikramları, kuran okunması, nişan hizmetleri, ramazanlarda iftar programları, dernek üyeleri ve mahalle sakinleri her türlü fikir jimnastiği burada yapma fırsatı veriliyor. Yöresel kültüre hizmet eden muazzam bir kütüphaneye sahip olmasından mütevellit eğitime de hizmet ediyor. Burası kahve kültürünün tamamen olmadığı bir mekân olarak kullanılmaktadır. 

 

Yukarıda da bahsedildiği gibi Şifa mahallesinde satın alınan 200 m2.lik arsanın üzerine; 4 katlı bina yapmak için bağlı bulunduğu Tuzla Belediyesinden gerekli izinler alınarak, 01.06.2018 tarihinde arsaya ilk kazma vurularak inşaata başlanmıştır. İnşaatı Dernek kendisi, kendi imkânları ölçüsünde yapmakta olup 05.01.2019 tarihi itibariyle kaba inşaatı bitmiştir. Yakın zamanda imkânlar dâhilinde ince işçiliğine başlanacaktır. Bu inşaatın 1.Katında Mutfak-Yemekhane 2.Katı erkeklere ait 3.Katı Bayanlara ait 4.Katı ise Gelen misafirleri ağırlama mekânı olarak tasarlanmıştır. 2019 Ramazan ayı içinde bir iftar programı ile açılışının yapılması planlanmaktadır.

 

Dernek 06.01.2019 günü yapılan 12. Olağan Genel Kurul neticesinde; uzun süre dernek başkanlığı yapan Mahmut Komut yönetimi, tek liste ile seçime giren Salih Muhçu’ya yönetimi devretmiştir. 

Trabzon İli Ağasarlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bütün organları ile geride kalan 25 yıllık mazisinde, kurumsallaşma yolunda sağlam adımlar atarak, emin adımlarla ilerlemesini bilmiş. Kaliteli ve bilgili yöneticileri her taşın altına ellerini tam manasıyla koymuşlardır, bunu yukarıdaki faaliyetlerinden anlamaktayız. 

Bütün bunların haricinde dernekte rutin olarak; her yıl Kermes, Yağlı bişi yazma günü, Bayramlarda Keşkek dağıtılması, Her Perşembe akşamı üyeler toplanarak şehitler ve geçmişlerimiz için de kuran okunmaktadır. Üyeler arasındaki ihtiyacı olan öğrencilerimize eğitime katkı bursu verilmektedir. Ramazanda iftar programları düzenlenmektedir. Her bayramın birinci günü bayramlaşma merasimi yapılmaktadır. Dernek gecesi organizasyonu düzenlenmektedir. 

Üyeler arası örnek yardımlaşma ile Tuzla ve Şifa mahallesinde iki arsa alınarak, dernek şubesi binası yapılmıştır. Ağasar köyleri muhtarları ile mutabakat sağlanıp gerekli ayni ve nakdi yardım imkânlar dâhilinde yapılmaktadır. Hasta ve yaşlıların rutin ziyaretleri yapılarak onlara dokunulmuştur. Ayrıca üyeler arasında genel kültürün gelişmesi için de yurt genelinde geziler ve ziyaret gibi etkinlikler yapılmaktadır.

Oğuz Boyunun Çepni diyarı Ağasar boydaşlarının özünde olan yardımlaşmayı, ananelerini, giyim kuşamlarını, saygı ve sevgiyi kısacası bulundukları mekânlara bakmaksızın bir olmayı pir olmayı devam ettirmektedirler. 

İşte bu güzel sözlerde olduğu gibi her şeyin altında çalışma ve özveri yatmaktadır.

 “İnsanlar birbirine yardımdan el geçtikleri gün, insanlık yok olur. Karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar olmaz. “(Walter Scott)

“Büyük işler, önemli atılımları; ancak birlikte çalışma ile elde edilebiliriz.” (Mustafa Kemal Atatürk)

“Kendimiz için değil, bağlı olduğumuz ulus için el birliği ile çalışınız, çalışmaların en yükseği budur.” (Mustafa Kemal Atatürk)

Böylesi derneklerin çoğalıp faydalı işlere el atmaları, ülkenin yükselmesine büyük katkısı olur.

Biz de yukarıda örneğini verdiğimiz dernek ve bu gibi faaliyetlere el atan diğer dernek yöneticilerini, onların faaliyetlerine el atanları canı gönülden kutlar, başarı ve çalışmalarının devamını temenni ederiz. Turan Uzun – 08.01.2019-21,46-GÜNCEL

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turan, Uzun, 'un, Kaleminden', 'Bir, Derneğin, Başarı, Hikayesi', ',
Yorumlar
Haber Yazılımı