Haber Detayı
25 Şubat 2018 - Pazar 21:43 Bu haber 11206 kez okundu
 
Şalpazarı Şehit ve Gaziler Kitabı İmza Gününe Yoğun İlgi
Kitabının imza gününde konuşan Turan Uzun, "Hepiniz hoş geldiniz. Bizi mutlu ettiniz. Ağasar deyince akla akla kemençe ve horon geliyor. Bunu kırmak için yazılı neşriyatların çoğalmasını Harun Başkanın başlattığı şekilde devam etmesini istiyorum.
ŞALPAZARI Haberi
Şalpazarı Şehit ve Gaziler Kitabı İmza Gününe Yoğun İlgi

Fidanbaşı Derneği'nde, Trabzon ŞAlpazarı Şehit ve Gazileri kitabı için Araştırmacı Yazar Turan Uzun'un imza günü vardı. İmza gününe bir çok çevreden katılımcı oldu.

Kitabının imza gününde konuşan Turan Uzun, "Hepiniz hoş geldiniz. Bizi mutlu ettiniz. Ağasar deyince akla akla kemençe ve horon geliyor. Bunu kırmak için yazılı neşriyatların çoğalmasını Harun Başkanın başlattığı şekilde devam etmesini istiyorum. Osmanlı döneminden Kıbrıs Savaşı'na kadar gelen bir dönemde arayıp araştırıp bulduğumuz yaklaşık 530 kişilik  Şehit ve Gazilerimiz ile ilgili çalışma yaptık. Yaklaşık 7 sene sürdü. Bizim de eksikliklerimiz vardır illaki. bu eksiklikleri bizden sonra gelenlerin tamamlamasını temenni ediyorum. Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum.." dedi.

 

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız ve ŞALFED Kurucu Başkanı Harun Özdemir de imza gününde bulunan isimler arasındaydı. 

 

Harun Özdemir yaptığı konuşmasında "Şalpazarı Şehit ve Gaziler kitabı il bazında bir kaç ilde çıkarılmıştır ancak ilçe bazında çıkarıldığını ben hatırlamıyorum. Bu anlamda Şalpazarılı olmayan birinin Şalpazarı Şehit ve Gazilerine 7 yıl emek verip daha öncesinde de kafa yorup zaman, beynini ve ekonomisini harcayarak büyük mücadele verip Şehit ve Gazilerin bulunduğu mezarları bizzat gidip ziyaret ederek, akrabalarına torunlarına ulaşarak bilgileri alıp, resimlerin bulup, uzun bir çalışmayla bir eser haline getirmesi kolay bir iş değil. Bir insan bir kitap yazabilir beynindeki düşünceleri kağıda dökebilir. Ama bu kitap yazma işi değil bir araştırma eseri. Araştırma eserleri 3 yıl 5 yıl 10 yıl aradan sonra çıkıyor." dedi.

 

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız konuşmasında "Geçmişimize böyle bir anı bırakan Turan Uzun kardeşimi Şalpazarılı olmadan bir Beşikdüzülü olarak Şalpazarı tarihine, Şalpazarı kültürüne, Şalpazarı geçmişine emek verip yüreğini ortaya koyan Turan kardeşimi kutluyorum. Şalpazarı Belediye başkanı olarak ben her zaman yanınızdayım, yanınızda olmaya çalışıyorum. Turan Bey beni davet etti. Aramasına da gerek yoktu zaten. İnsanımızı seviyoruz, ülkemizi seviyoruz. Önce ülkem ve milletim diten bir anlayışın mensuplaıyız.  Bu anlamda çok kıymetli Şalpazarılılara, sizlere hizmet etmenin onurunu gururunu yaşayan bir belediye başkanı olarak karşınızdayım. 

 

bu vesileyle konuşmaya bir de imza atmak lazım. Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş diyor ki "Fikirlerinizi harekete geçirin. Fikirlerini harekete geçiremeyenler fantaziyi öteye geçemezler." diyor. Bu anlamda yüreğini ortaya koyup, fikirlerini ortaya koyup emek verip, mahalle mahalle Şalpazarı'nda gezip tarihini araştıran Turankardeşimi fikirlerini ortaya koyduğu için teşekkür ediyorum." dedi.

 

Turan UZUN, İmza Günü'nün ardından bir teşekkür mesajı da yayınladı. Şalpazarı Gündem'in sahibi Fatih MUHCU'ya da teşekkür eden Uzun'un teşekkür metni şu şekilde:

 

"Trabzon Şalpazarı Şehit ve Gazileri araştırma kitabımızın 1.tanıtım ve imza gününü, 25.02.2018 günü Saat 14,00 – 17,00 arası; “Fidanbaşı Köyü Kültür Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği” Kartal-Soğanlık Mahallesindeki yerinde gerçekleştirdik.

Bu eserin yayınlanmasını destekleyen Ağasarın gülen yüzü, dürüst ve beyefendi Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet Çabuk Bey’e öncelikle teşekkür ederim.

Bize gönlünü ve yerini açıp bu organizasyonu sağlayan, başta Salih Kanbut olmak üzere “Fidanbaşı Köyü Kültür Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği” yönetimine şahsım ve Ağasar adına sonsuz teşekkür ederim.

Şalpazarı-Ağasarımız için çok önemli olan, şehitler ve gaziler kitabımızı sahiplenip- destek olmak için, düzenlenen imza günümüze katılan; Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız’a, Trabzon Şalpazarı Dernekler Federasyonu Başkanı Semih Durmuş’a, Trabzon İli Şalpazarı İlçesi Çamlıca Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammet Yamaç’a, Trabzon Şalpazarı İlçesi Sayvançatak Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Yanık’a, Ağasar Şalpazarlılar Sancaktepe Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İbrahim Tunç’a, T.C.Trabzon İli Şalpazarı İlçesi Geyikli Beldesi Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Evren’e, Trabzon Şalpazarı Eğitim Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hasan Keskin’e, Ağasar Vadisi Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Atalar’a, ŞALFED Denetleme Kurulu üyesi Ali Erata’ya, Trabzon İli Şalpazarı İlçesi Sinlice Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erkan Karagül’e, Doğancı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Erata’ya-Önceki dönem Başkanı Mustafa Erdin’e, ŞALFED Kurucu Başkanı Harun Özdemir’e, İzmiş Yöresi ve Köyleri Derneği Beşikdüzü Trabzon Derneği Başkan Yardımcısı Muharrem Sağlam’a, Trabzon Çaykaralılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı İlker Bakioğlu’na, Kartal Trabzonlular Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Kaya’ya, Kartal Belediyesi CHP Meclis Üyesi Yusuf Altay’a, Işıklar Beldesi Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği önceki dönem Başkanı Hasan Okan Okumuş’a, Soğanlık ve Çevresi Karadenizliler Sos.Yard.Day.Derneği Başkanı Dursun Ali Zehir’e, AK Parti Şalpazarı önceki dönem İlçe Başkanı Metin Günay’a, Trabzon İli Şalpazarı İlçesi Aktaş Yaylası Kültür ve Dayanışma Derneği Duayen Başkanı Mehmet Sayal’a, Basınımızın Güzide temsilcileri Bülent Şirin’e, Fatih Muhçu’ya ve Ercan Kandemir’e, iş adamlarımıza, Siyasi Parti temsilcilerine, STK temsilcilerine, mazeretleri dolayısıyla katılamayanlara, ayrıca yoğun katılım sağlayan Ağasar halkına ve bütün katılan dostlarıma şükranlarımı sunarım.

Ağasar için tarihe bir hoş seda bırakabildikse ne mutlu bizlere. "

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şalpazarı, Şehit, ve, Gaziler, Kitabı, İmza, Gününe, Yoğun, İlgi, ,
Haberin Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı