Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 08:55 Bu haber 4774 kez okundu
 
'Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları Kitabı Okurlarıyla Buluştu''
ŞALPAZARI Haberi
'Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları Kitabı Okurlarıyla Buluştu''

 

 

 

 

Trabzon Büyükliman Bölgesinde bulunan Şalpazarı İlçesinin Kemençe ve Ses Sanatçıları olarak 10 yıl boyunca Trabzon, İstanbul, Samsun, Kocaeli, Adapazarı, illerine bir zat giderek buralarda bulunan Kemençe ve ses sanatçılarıyla yaptığı söyleşileri kayıt altına almasıyla beraber ”Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları” kitabını tamamladığını bildiren araştırmacı yazar Turan Uzun 260 sayfalık bu eserde 95 kemençe sanatçısı, 29 Ses sanatçısı, 6 Davulcu, 5 Zurnacı, 6 Şiir ve söz yazarının bulunduğu bu eser okuyucularıyla buluşturdu.

 

 

Araştırmacı yazar Turan Uzun tarafından titiz bir çalışmayla okuyucularıyla buluşan bu eşsiz esere ‘’100’’ tl karşılığında sahip olarak kütüphanenizde yer açabilirsiniz. Kitabın sayfa baskısı beyazdır.

 

 

 

 

Trabzon Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları 10 Yıllık Çalışma Sonunda Kitaplaştı. Trabzon Beşikdüzü’lü araştırmacı yazar Turan Uzun tarafından Türkiye'de bir ilk olarak Büyükliman’a bağlı Şalpazarı İlçesinin Şehit ve Gazileri kitabını 2018 yılında okurlarıyla buluşturmuş ve yaptığı çalışma Dünya Üniversitelerinde yardımcı kitap olarak yer almıştı. Yazar Uzun yine ilklere imza atmıştı.

 

 

 

 

Turan Uzun Öz Geçmişi;Trabzon ili Beşikdüzü ilçesi Anbarlı Mahallesi’nde, Ektaroğlu sülalesinden Mehmet Uzun oğlu merhum Tevfik Uzun’un ve Kutluca Mahallesi (Hublu /Kanlıkiraz köyü)’nden Delimehmetoğulları (Gıli) sülalesinden Hasan Demirci kızı Saadet Uzun’un dokuz evladının en büyüğüdür. (Nüfus kaydına göre) 02.02.1958 Vakfıkebir doğumludur. Trabzon Ticaret Lisesi mezunu ve Eğitim Fakültesinden terktir. Yirmi yıl kadar amatör ve profesyonel futbol oynadı.1979 yılında çalışmaya başladığı İstanbul Devlet Su İşleri 14. Bölge Müdürlüğünden 2008 yılında emekli oldu. İstanbul Futbol Saha Komiserleri Derneğinde Saha Komiserliği yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında (STK) görev aldı. Ayrıca Şalpazarı Dernekler Federasyonu (ŞALFED) Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu üyeliği yaptı.

 

 

Aynı federasyonun çıkardığı Ağasar-Kültür Araştırma dergisinin birçok sayısı için özel fotoğraflar çekti ve saha araştırmaları yaptı. Şalpazarı / Ağasar yöresine ait araştırma çalışmaları devam etmektedir. Bundan önce yayınlanmış eseri,“Trabzon Şalpazarı Şehit ve Gazileri” (15.01.2018)’ ve yeni eseri olan ''Şalpazarı Kemençe ve Yöresel Ses Sanatçıları'' 1. Baskı (Ocak .2021) okurlarıyla buluşmasını sağladı. Halen İstanbul Anadolu yakasında ikamet etmekte olup evli ve bir erkek çocuk babasıdır

Kaynak: Editör: Şalpazarı Gündem
Etiketler: 'Şalpazarı, Kemençe, ve, Yöresel, Ses, Sanatçıları, Kitabı, Okurlarıyla
Yorumlar
Haber Yazılımı