google-site-verification=wgtbr02JT7dYyZ1IBRDtqtQdIxvWvgm3_rEV0b7tYNc
Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 07:31 Bu haber 4224 kez okundu
 
ŞALPAZARI'NDA TARİH YENİDEN CANLANDI ÖRNEK ORGANİZASYON
SPOR Haberi
ŞALPAZARI'NDA TARİH YENİDEN CANLANDI ÖRNEK ORGANİZASYON

 

Trabzonun Şalpazarı İlçesinin Düzköy Köyü'nde geçmişte uzun yıllar düzenlenen futbol turnuvası göç nedeniyle unutulmaya yüz tutmuştu.

 

Turnuvanın düzenlendiği saha ise eskimiş tel örgüleri sarmaşıklarla kapanmış beton duvarları dökülmeye başlamış sahanın bir kısmı heyelan nedeniyle bütünlüğü bozulmuş ve saha çürümeye yüz tutmuştu. Köyün ileri gelenleri ve gençleri kendi imkanları ile sahada geçici bir düzenleme yaparak uzun yıllar devam eden, gelenekselleşmiş bu futbol turnuvasını yeniden canlanması adına kurban bayramını da fırsat bilerek tekrar düzenlediler. 

 

 

Turnuvaya yaşlı genç çocuk kadın herkes ilgi gösterdi. Yüzlerce kişinin ilgi gösterdiği turnuvaya dualar eşliğinde başlandı ve birbirini tanımayan insanlarda bir araya gelerek kaynaşma imkanı buldu.

 

Köylüler turnuvanın tekrar geleneksel hale gelerek her yıl düzenlenmesini istiyor ancak futbol sahası yılların yorgunluğunun vermiş olduğu deforme durumu ile buna pek elverişli değil ve sahanın revize edilmesini istiyorlar. 

 

 

Özellikle ufak da olsa insanların saha içerisinden maçı izlememeleri için bir tribün yapılması gerektiğini söyleyen köylüler; "Burası geçmişte yıllardır köyler arası ve irili ufaklı bir çok turnuvaya ev sahipliği yapmıştır.

 

Fakat yaklaşık 20 yıldır köyden kente göç ve değişik sebeplerle yapılmıyordu. Bu anlamda  bir özlem vardı ve bu özlem bu yıl bir nebze olsun giderildi.

 

Köyümüzde yeni jenerasyon ile eskiler arasında bir kopukluk vardı ve bu yabancılaşmanın giderilmesi adına da çok güzel bir etkinlik oldu.

 

Sahamızın fiziki şartları iyi değil ve iyileştirilmesi gerekiyor. Köyümüz futbolu çok seviyor ancak saha koşulları buna çok elverişli değil.

 

İnsanlar saha içerisinden maçı izlemek zorunda kalıyor. Özellikle ufak da olsa bir tribün yapılması gerekiyor. Her şeye rağmen yine de çok güzel bir organizasyon ve kaynaşma oldu.

 

Bu tür güzelliklerin devamını diliyoruz" diyerek yetkililerden de yardım bekliyor.

 

Köyün orta yaş üstü insanları kendi aralarında nostaljik bir maç yaptılar ve Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız'ın da katılımı ile ödül töreni düzenlenerek turnuva bu yıl için sona erdi.

Kaynak: (Ş.G) - Şalpazarı Gündem Editör:
Etiketler: ŞALPAZARI'NDA, TARİH, YENİDEN, CANLANDI, ÖRNEK, ORGANİZASYON,
Yorumlar
Haber Yazılımı