Haber Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 10:16 Bu haber 3489 kez okundu
 
Salep Bahçesinde Karga Nöbeti
ŞALPAZARI Haberi
Salep Bahçesinde Karga Nöbeti

SALEP BAHÇESİNİ KARGALARA TESLİM ETTİK

İLK DEFA DİKİMİ YAPILAN SALEBİ KARGALAR RAHAT BIRAKMIYOR

Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde fındığa alternatif gelir kaynağı oluşturmak amacıyla salep fidesi dikimi yapıldı. Salep fide dikimi Trabzon'da ilk kez yapıldığı görülüyor. Salep bitkisi ülkemizin her bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Sahil kesiminden yüksek rakımlı yerlere kadar her yerde yetişme alanı bulmakta ve iklim seçiciliği bulunmamaktadır. Salep bitkisi doğadan toplanması yasak olan endemik bir bitki türü olduğundan günümüzde yaklaşık 70 bin TL ' yi bulan cezai uygulaması olmaktadır. Çok fazla işçilik gerektirmeyen Salep yetiştiriciliğinde pazar bulunmasında zorluk çekilmektedir. Salep içeceği olarak genellikle kışın sağlık açısından üretilebildiği gibi özellikle dondurma yapımında, pastacılık ve kimya sektöründe  kullanım alanı olarak geniş bir yer tutmaktadır.

TRABZON’A İLK DEFA DİKİLMİŞTİ

Yeni yılın başlarında Ocak ayı itibariyle Şalpazarı’na bağlı 30 mahallenin 3 tanesinde kontrollü salep ekim bahçeleri oluşturuldu. Bu oluşturulan salep bahçesinden İlçeye bağlı Akçiriş mahallesindeki Hanife Özcan’a ait salep bahçesi Şalpazarı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rasim Erkan tarafından örnek bahçe olarak seçildi.

 Trabzon'da ilk defa dikimi gerçekleştirilen salep fidanlarının toprakla buluşması Eylül ayından Ocak ayına kadar olan dönemde dikimi gerçekleştirilen salep fidelerinden mayıs ve haziran aylarında hasat yapılması planlanıyordu.

AKÇİRİŞ’TE OLUŞTURULAN ÖRNEK SALEP BAHÇESİNE  KARGALAR SALDIRDI

Trabzon'da ilk defa Şalpazarı’nda dikimi gerçekleşen salep fidanlarının Ocak ayında toprakla buluşmasının ardından Ocak, Şubat ve Mart aylarında hissedilir derecede büyümeler  oluştuğu Akçiriş mahallesindeki örnek salep bahçesinde fidanların yumruları bir tane olarak dikilmiş aradan geçen 3 ay zaman içerisinde 3 tane olmaya başlamıştı. Ancak kış uykusundan uyanan aç yaban kargaları Akçiriş mahallesinde bulunan örnek Salep bahçesindeki salepleri gagalarıyla sökerek salep yumrularını yemeye bahçeyi talan etmeye başladılar.

KARGALARDAN BAHÇEYİ KORUMAK İÇİN KORKULUK YAPTIK

Akçiriş te örnek salep bahçesi sahibi Hanife Özcan Karadeniz Bölgesinde tek geçim kaynağı olan fındık ürününe alternatif bir ürün olarak proje kapsamında dikimi yapılan salep fidanlarının yaban kargalarından bir türlü kurtaramadıklarını belirtti. Bahçemi onlardan korumak için korkuluk ve uyar işaretler  astım ancak yine de başaramıyorum. Salep bahçesine sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 sefer yapıyorum kargaları kovalıyor onların çektikleri saleplerin yumrularının sağlam olanların tekrar bahçeye dikiyorum.

SALEP FİDANLARINI BİR BEBEK GİBİ GÖRÜYORUM

Örnek Salep bahçe sahibi Hanife hanım Proje dahilinde Şalpazarı İlçe Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü ve İlçe Ziraat Odası tarafından yapılan oluşturulan bahçedeki fidanları yeni doğan bir bebek misali düşünerek büyümesi için bahçede mücadele ediyoruz. Biz salep dikimi yapınca çevredekiler bizde dikelim nasıl dikimi için çalışma yapılıyor diye ilgi uyandırmıştır. Ancak uzun ağızlı yaban kargalarından salep bahçesini bir türlü kurtaramıyoruz. Mayıs ve Haziran ayında hasat yapılması düşünülen salep bahçesinde kargaların salepleri tahribatı devam ettiğinden nasıl bir verim alınabilecek onu da bilemiyoruz.

 

 

Salep fidesi ekimini bölgeye yayarak köyden kente göçü engellemek ve vatandaşlarımıza ek gelir sağlamak için yapmayı planlanıyordu ancak sonuç pek de öyle olmadı.

SALEP BAHÇESİNİ KARGALARA TESLİM ETTİK

Şalpazarı Ziraat      Odası Başkanı Ali Bayraktar ise konuşmalarına şöyle devam ediyor. İlçemiz ve Bölgemizdeki masraflı fındık üretimine alternatif bir ürün olarak çalışmalarını yaptığımız ve fiyat cazibesi olan Salep fidanlarını İlçeye bağlı üç bahçeye dikimi yapılan lardan bir tanesi de benim ikamet ettiğim Geyikli mahallesine dikimini yaptık.

KIŞ ŞARTLARINDA YAĞAN KARDAN ETKİLENEREK DON VE SOĞUKTAN YANDI.

Geyikli mahallesi diğer mahallerden yüksek olmasından dolayı Sağ kalan salep fidanlarının bu sefer tepelerine toprak faresi ve yaban kargaları dadandı onlardan kurtarmak bir türlü mümkün olmadı Kargaları kovalıyor gitmiyorlar benim kovalama rağmen tepemde dolaşarak bahçeye zara vermeye devam ediyorlar. Sonunda ben pes ederek bahçeyi talan eden kargaları izlemek zorunda kaldığını belirtti.

 

 

Kaynak: Editör: Şalpazarı Gündem
Etiketler: Salep, Bahçesinde, Karga, Nöbeti, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı