google-site-verification=wgtbr02JT7dYyZ1IBRDtqtQdIxvWvgm3_rEV0b7tYNc
Haber Detayı
22 Aralık 2019 - Pazar 18:35 Bu haber 3920 kez okundu
 
O Mahallede Şarbon Tehlikesi Devam Ediyor
ŞALPAZARI Haberi
O Mahallede Şarbon Tehlikesi Devam Ediyor

Trabzon İli Şalpazarı ilçesi Sinlice mahalle sınırlarında bulunan Eski Köy mevlinde  M.B 'te ait ineğe Tarım İl Müdürlüğünden gelen personeller tarafından Şarbon tesisi konuldu.

 

İnek Tarım İl Müdürlüğü personelleri tarafından toprağa gömüldü.

 

Jandarma'dan uyarı Geldi.

 

Sinlice Mahallesinde yapılan incelemede diğer hayvanlarda hastalık görülmezken bir süreliğine Köye Hayvan girişi ve çıkışı tedbir amaçlı yasaklandı..

 

Şarbon Hastalığı Nedir ?

 

Şarbon genellikle çiftlik hayvanları ve vahşi av hayvanlarını etkileyen bir hastalıktır. Bu tehlikeli hastalık, hasta hayvanlarla doğrudan veya dolaylı temas yoluyla insanlara da bulaşabilir.

 

 

Şarbonun insandan insana bulaştığına dair hiçbir kanıt olmasa da, şarbon kaynaklı cilt lezyonlarına doğrudan temas edilirse bulaşıcı olabileceği düşünülmektedir. Şarbona neden olan bakteriler vücuda genellikle derideki bir yaradan girer. Ayrıca, şarbonlu etleri yiyerek veya sporları soluyarak da bu hastalığa yakalanabilirsiniz.

 

Şarbonun belirtileri nelerdir? 

 

Şarbonun belirtileri bulaşma yoluna göre değişiklik gösterir. Bu nedenle aşağıda, şarbonun bulaşma yoluna göre belirtileri sıralanmıştır. Çoğu durumda, belirtiler bakterilere maruz kaldıktan sonraki yedi gün içinde gelişir. Solunum yoluyla bulaşan akciğer şarbonunda ise durum farklıdır. Belirtiler haftalar sonra ortaya çıkabilir.

Kaynak: (Ş.G) - Şalpazarı Gündem Editör:
Etiketler: O, Mahallede, Şarbon, Tehlikesi, Devam, Ediyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı