Select Page

GÂVUR HARFLERİ

GÂVUR HARFLERİ

Başlığı dikkat çekici yazmak istedim. Dikkat çekip okunsun diye . Yeni harfleri , gavur harfleri diyerek onlarca yıl Anadolu insanını cahil bıraktılar, amir memur olmasını engellediler. Gâvur harfi diyenler okudular bizleri istedikleri gibi yönettiler , yönlendirdiler. Birçok imkanlar elde ettiler , insanımızı memleketimizi sömürdüler. Bu milleti birçok sıkıntıya düçar bıraktılar.

Bu gün size anlatacaklarım elbette bu konu değil . Fakat bu konuyla dikkatinizi çekerim , yazının okunmasını sağlarım diye düşündüm.

Son zamanlarda sohbetlerde, vaazlarda, mevlitlerde vs dikkatimi çeken bir şey şu. Dünya malına değer vermeme, küçümseme, ilgileneni yerme. Dünya malıyla ilgilenmediklerini söyleyerek kibirlenme vs. Fakat bu kişiler , dünya malından yiyorlar, içiyorlar, havasını teneffüs ediyorlar, iyi arabaya biniyorlar.

Demiyorlar ki , bindiğim arabayı Müslüman olmayanlar yapıyor , bindiğim uçağı , içtiğim ilacı, yediğim nohutu eti buğdayı vs yabancılar üretiyor.

Tarlaya ektiğimiz tohumu yabancılar üretiyor demiyor. Utanmıyor ar etmiyor düşünmüyor , kısaca dünya malı deyip işin içinden çıkma kolaylığını ve enaniyetini gösteriyor.

Ey insanoğlu; bugün ölecekmiş gibi ahiret için çalışma , hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışma yok mu? Farzları yaptıktan sonra tüm çalışma ibadet değil mi?

Bir insanın ürettiği, çalıştığı, nafaka temin etttiği için sadaka sevabı alacağını bilmiyor muyuz? Bir saat birine yardım etme , belki de bir ay nafile ibadete eşdeğer.

Birine faydalı olduğunda Allah razı olsun deniyor. Bir toplumdaki sıkıntıları gidermeye çalışma , kişiler arası ihtilaf ve anlaşmazlıkları çözmenin sevabının haddi hesabı yok. Maalesef , kişiler bildiğine şahitlik etmiyor , bilmediklerine de şahitlik ediyor ve inandırıyor.

Belki kendimizi ya da başkasını kandırabiliriz , fakat Allah’ı kandıramayız. Ey insanoğlu , senin için elinle yaptığından başka ne var. Hani dünya ahiretin tarlasıydı. Hani senin peygamberinin arkadaşları ateş yakmak için çalı toplarken peygamberin de topluyordu.

Hani senin peygamberinin arkadaşları bir kerpiç taşırken peygamberin iki kerpiç taşıyordu…

Tüm islâm dünyası utanılacak durum içerisinde. Savaştan fitneden fakirlikten açlıktan yoksulluktan kötülükten geçilmiyor. İslam dünyası , Allahın indirdiği islamı yaşamıyor, uydurduğu islamı yaşıyor.

Müslümanlar okumuyor. Bazen bir şeyler yazıyorum , ne okuyan var , ne eleştiren var ne yorum yapan var, ne kendi düşüncesiyle katkıda bulunan var.

Müslüman olarak Kuranı bile okumuyoruz. Allah ıslah etsin . Allah bize okuma üretme düşünme yorumlama azmi versin. Kendisini tekamül ettirmeyen toplumlar batar , tarihten silinir. Allah o kavimlerin yerine başka kavimler getirir.

Bir ihtiyaç sahibine maddi manevi yardım etmek , bir güçlünün işi . Çevrende zengin kişiler olursa , sana da yardımcı olur. Çevrende ihtiyaç sahipleri olursa , senin yardım etmen gerekir. Yani bende yoksa , komşuda da olmasın , akrabada da olmasın, arkadaşta da olmasın demek mi gerekir.

Hem nimetleri veren Allah değil mi? Az bir iş konuşacak olsan , hemen vaazü nasihata başlarlar. İşte , insanın bir vadi altını olsa ikincisini ister. Fakat insanımızın bir vadi altını yok ve birkaç altına muhtaç. Kendimize istediğimiz gibi diğer insanlara da istemeliyiz. Kendimize istemediğimizi başkası için de istememeliyiz.

BİR DÜŞMÜŞÜ KALDIRMAK , BİR GÜÇLÜNÜN İŞİ.

Yani ister çamura düşme olsun , ister fakir muhtaç düşmüş olsun , yardım edecek olan güçlü kişidir. Eşit seviyede iki Müslümandan güçlü olan daha makbul sayılmıştır. Ya HU Müslüman , Allahın nimeti sana yakışmaz mı? Tabii ki helaldan olan. Allah tüm haramlardan muhafaza etsin.

Sadece , dünya malını gönlüne doldurmayacaksın. Gelir-gider . Allah dilediğine verir , dilediğine vermez. Az verir , çok verir. Şunu unutmayalım , bir düşmüşü kaldırmak bir güçlünün işi. Arkadaş ; gönlün yarda, elin kârda olacak. Nimetin sahibinin, hatta herşeyin sahibinin Allah (cc) olduğunu unutmayacaksın.

Hakka doğru yürüyoruz. Niyetimizi temiz tutmalıyız. Gerekli ibadet ve taatlerimizi yapmalıyız . isanlığa maddi manevi katkıda bulunmalıyız. Zerre kadar , hardal tanesi kadar şeylerin dahi mizana geleceğini unutmamalıyız. Müslüman da hata yapabilir , günah işleyebilir , fakat hata ve günahlar yanlışlar adaletsizlikler Müslümanda daha çok sırıtır, hatta yakışmaz.

Sonuç şu ki; son zamanlarda çokça konuşulan DÜNYA MALI küçümsemesi yine bir oyun. Aynı , yeni harflere, gavur harfleri deyip de bu milleti eğitimden okumadan gelişmeden kopardıkları gibi.

Allah (CC) hakkı hakikati tutmayı nasip etsin. Tüm entrikalardan insanlığı korusun. Dünya da cennet olsun, ahiret de cennet olsun. Kalın sağlıcakla.
Uz. Em. Öğrt. T. Yılmaz

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir